Έκανε το χρέος της!

16 October 2022

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα της A1 Γυναικών πανηγύρισε σήμερα η Ελευθερία Μοσχάτου με 54 - 50 επί του ΠΑΟΚ!

Στο 1ο δεκάλεπτο η Ελευθερία κατέφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-2. Ο  «Δικέφαλοςτου Βορρά» με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» ανέτρεψε τα δεδομένα και βγήκε μπροστά στο σκορ με +1 (6-7). Η Οκογε μαζί με την Μπρούερ και την Κάλογουει κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους +5 (11 - 16). Οι φιλοξενούμενες έκλεισαν την 1η περίοδο με +5 (11-16).

Το σκορ στην 2η περίοδο ήταν αρκετά χαμηλό, με τον ΠΑΟΚ στα 3’ να είναι μπροστά με +5. Η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη με την Στούπα και την Νάτσκου στο «τιμόνι» κατάφερε να ισοφαρίσει (18-18). Η Καρακασίδου και η Οκογέ ήταν αυτές που στο 5’ χάρισαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (23-18). Η Καρλάφτη μείωσε για τον ΠΑΟΚ στον +1, με την Κάλογουει και την Οκογέ να απαντούν και να βγάζουν την ομάδα μπροστά με +6 (28-22). Η Ελευθερία έφυγε για τα αποδυτήρια με +9 (32-23).

Η Σταμάτη με το εύστοχο σουτ της, ήταν αυτή που άνοιξε το Β’ μέρος της αναμέτρησης (34-23). Όσο μείωνε η ομάδα του Αγγελίδη αλλά τόσο πίεζε η Ελευθερία (38-28). Ο ΠΑΟΚ με την Θεοδώρου και την Καρλάφτη μείωσε την διαφορά στους +6 (42-36). Οι γηπεδούχες έκλεισαν και την 3η περίοδο με (44-38).

Σε ένα νευρικό 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παρκέ (46-40). Στο 7’ του 4ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω (48-47). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κυλούσαν πόντο -πόντο (51-49). Ο διαιτητής 2" πριν το τέλος σφύριξε αντιαθλητικό φάουλ, με την Καρλάφτη να μετράει 1/2 βολές (52-50). Η Στούπα με τις 2 εύστοχες βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα με +4 (54-50).

Διαιτητές: Τηγάνης - Τσακιράκη - Λογοθέτης

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-23, 44-38, 54-50

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Καλογουέι 10 (2), Στούπα 2, Καρακασίδου 4, Νάτσκου, Σταμάτη 4, Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπρίβερ 20, Οκόγιε 14.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 7, Κιολέογλου, Θεοδώρου 11 (1), Κατσαμούρη 2, Τόγια, Ουίλιαμς 2, Γουίλσον 11 (1), Καρλάφτη 11, Κολλάτου 6.