Δυναμική επιστροφή στις νίκες!

13 November 2022

Η Ελευθερία Μοσχάτου «συνέτριψε» εκτός έδρας την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 63-77, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας στον δρόμο των νικών!

Με καλή άμυνα και πρωταγωνίστριες την Γεωργία Σταμάτη και την Μόνικα Οκόγε η Ελευθερία Μοσχάτου έχτισε νωρίς μια διαφορά +5π. (5-10­­).  Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο 8΄ με την Γκριτζα μείωσε τη διαφορά (12-15). Χάρις της Καλογουέι, η Ελευθερία έκλεισε την 1η περίοδο με 12-17.

Με Ουέλς και Σπαθάρου οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο (19-26). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (24-29). Η Ελευθερία δεν το άφησε έτσι, με το εύστοχο λέι απ της Καρακασίδου έφτασε τη διαφορά στους +8 (29-37). Η ομάδα του Μοσχάτου πήγε στα αποδυτήρια με +13 (29-42).

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έψαχνε λύσεις στην επανάληψη , αφού η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη είχε φτάσει τη διαφορά στα ύψη (38-51). Η διαφορά παρέμενε στους +13 (44-59), με την 3η περίοδο να λήγει με 44-51.

Τελική ευθεία… Η γηπεδούχες ανέτρεψαν τα δεδομένα μειώνοντας στους ­+11 (62-73). Την αλλαγή πήγε να κάνει η ομάδα του Αντώνη Μπουμπού αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα μας με την ίδια συνταγή και το εύστοχο σουτ της Ταμπάκου πήρε τη νίκη με 63-77.

Δάφνη Αγ. Δημ. – Ελευθερία Μοσχάτου 63-77

Διαιτητές: Στρέμπας – Μαρτινάκος -Χριστοδουλάκης

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 29-42, 44-61, 63-77

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 4, Λούνα Κάστρο 8 (1), Σπαθάρου 9 (3), Παγώνη, Γουέλς 21 (3), Σβορώνου 1, Οικονομάκη Κ. 2, Γεμίγια 10, Γκριτζά 8.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Καλογουέι 15(3), Στούπα 3 (1), Καρακασίδου 18 (1), Νάτσκου, Σταμάτη 8 (2), Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπρούερ 4, Ταμπάκου 2, Οκόγιε 27 (6).