Εύνικος - Ελευθερία Μοσχάτου 62-60

11 December 2022

Μπορεί το ταμπλό να έγραψε 62-60 κι ο Εύνικος να έφυγε νικητής από το παιχνίδι, αλλα η Ελευθερία δεν ήττηθηκε, όσοι ήταν εκεί γνωρίζουν ότι οι παίκτριες μας πάλεψαν σαν τα σκυλιά και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους  να δρώσουν και στο τέλος να νικήσουν  με 62-60 επειδή οι λεπτομέρειες δεν ήταν με την πλευρά μας..

Την 1η επίσημη εμφάνιση του στον πάγκο της Γυνακείας ομάδας, παγματοποίησε σήμερα ο προπονητής Γιώργος Σίμος.

Η ομάδας άργησε να βρεί το ρυθμό της, με την Σταμάτη και την Οκόγιε να σημειώνουν τους πρώτους πόντους (8-6). Το 1ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο-πόντο (16-15).  Η Μυλωνάκη με το εύστοχο σου της έκλεισε την 1η περίοδο με 18-17.

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Ελευθερία στο παρκέ (22-27).  Με τις Καρακασίδου και Οκόγε η ομάδα στο 7΄ είχε φτάσει τη διαφορά στους  +9 (25-34). Οι γηπεδούχες με την  Ναυροζίδου μείωσαν στους +5 με το ημίχρονο να κλείνει με 33-36.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη (46-45). Με τον Εύνικο στο 9' να κλεβει τα ηνία του σκορ 49-45, κλείνοντας και την 3η περίοδο με 51-45. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο (60-59) , με το επιμέρους σκορ να είναι 11-15. Το καλάθι της Κάμπελ,  5’’ πριν το φινάλε, ήταν αυτό που στοίχησε στην ομάδας τη νίκη με 62-60.

Διαιτητές: Μπούκας - Κιουλάφας - Κούλης Κ.
Τα Δεκάλεπτα: 18-17, 33-36, 51-45, 62-60
ΕΥΝΙΚΟΣ (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 8(2), Πολυμένη 3(1), Ζουρνή 2, Κεσσέ 6, Βούλγαρη, Κάμπελ 19, Τζόουνς 7, Ναυροζίδου 2, Στογιανόφσκα 15 (1).
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Καλογουέι 13 (3), Στούπα, Καρακασίδου 12 (1), Νάτσκου, Σταμάτη 8 (2), Σακουλάκη, Μυλωνάκη 6, Μπρούερ 8, Οκόγιε 13.