ΠΑΟΚ - Ελευθερία Μοσχάτου 76-66

04 January 2023

Η Ελευθερία Μοσχάτου δεν κατάφερε να φύγει με νίκη από τη Θεσσαλονίκη. Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 76-66, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τον πρώτο λόγο στην αρχή της αναμέτρησης των είχαν οι γηπεδούχες, οι οποίες μέσα σε 7΄ είχαν φτάσει την διαφορά στους +7 (16-9). Η ομάδα μας με τις Μπρούερ και Κάλογουεϊ μείωσαν τη διαφορά (20-17), κλείνοντας την 1η περίοδο με 26-20.

Η διαφορά στο ξεκίνημα της 2η περιόδου ήταν στους +4 (37-33). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (40-39). Η Στούπα χάρισε στις φιλοξενούμενες το προβάδισμα, όμως η Καρλάφτη με τις τρείς εύστοχες βολές της, έκλεισε το ημίχρονο με 43-41.

Με άλλη ενέργεια μπήκε στην επανάληψη η Ελευθέρια (45-47), έχοντας τον πρώτο λόγο (45-52). Ο Δικέφαλος του Βορρά, με τις Κολλάτου και Καρλάφτη έφερε στα ίσα το παιχνίδι (56-56) και έπειτα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με +3 (59-56).

Τελική ευθεία… Η ομάδα του Γιώργου Σίμου άργησε να βρει τον ρυθμό της (61-60). Η Κολλάτου και η Κιολέογλου αύξησαν τη διαφορά στους +6 (66-60).. Η ομάδα του Μοσχάτου έψαχνε λύσεις, όμως ο χρόνος δεν ήταν μέρος της (71-64), οι ασπρόμαυρες πήραν τη νίκη με 76-66.

ΠΑΟΚ – Ελευθερία Μοσχ. 76-66
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μαραμής-Δόλγυρας
Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-41, 59-56, 76-66
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 14, Κιολέογλου 9 (3), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 12 (2), Καρλάφτη 21 (4), Κολλάτου 20 (3).
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Καλογουέι 16 (2), Στούπα 4, Καρακασίδου 13, Νάτσκου, Σταμάτη 5, Μυλωνάκη 8 (2), Μπρούερ 13 (1), Οκόγιε 7 (1).