Επέστρεψε στις νίκες η ομάδας μας, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Παναθλητικού με 78-61.
Η Ελευθερία Μοσχάτου εν αντιθέσει με το προηγούμενο της παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση., με τις Κάλουγεϊ και Καρακασίδου να είναι ασταμάτητες (9-4) Οι παίκτριες του Γιώργου Σίμου συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ και συντηρούσαν μια διαφορά των +11 (18-11). Οι γηπεδούχες έκλεισαν την 1η περίοδο με 28-11.
Με άλλη ενέργεια μπήκε η αντίπαλη ομάδα στο 2ο δεκάλεπτο, μειώνοντας σταδιακά την μεγάλη διαφορά (39-24). Η ομάδα μας με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» και τις σωστές της «επιθετικές αιχμές» κατάφερε να διατηρήσει αυτό που είχε χτίσει (45-32). Η Ελευθερία Μοσχάτου έφυγε για τα αποδυτήρια με +14 (46-32).
Ο Παναθλητικός στην επανάληψη κατάφερε να ισορροπίσει κάπως το παιχνίδι, αλλά όχι να ρίξει την διαφορά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενες περιόρισαν την Ελευθερία, αλλά η διαφορά ήταν σταθερά στους +10 πόντους (53-43). Το παιχνίδι έτσι κύλησε και στην τελευταία περίοδο, με τις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα (71-55).
Η ομάδα του Γιώργου Σίμου δεν άφησε περιθώρια στον Παναθλητικό, κατάφερε να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 78-61.
Διαιτητές: Χαϊνά – Καραμπιτσάκος – Τσικριτσάκη.
Τα δεκάλεπτα: 28-11, 46-32, 61-46, 78-61.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Καλογουέι 26 (3), Στούπα 10 (2), Καρακασίδου 24 (3), Νάτσκου, Σταμάτη 6 (2), Ντιόπ, Τσούκα, Μυλωνάκη 7, Μπρούερ 5, Παπαποστόλου.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Γκούμας): Τόμπκινς 8, Θεοδώρου 2, Μπαξεβάνου, Τράντα 6, Γουινγκέιτ 21 (4), Βασιλείου, Γουίλιαμς 11, Σταματάκη 2, Χωλοπούλου 9 (3), Σύρπα 2.